PG BASEMENT

Pg Basement, galeri programlarında yer bulamayan genç sanatçılarla birlikte yapılabilecek daha deneysel projeleri desteklemek ve teşvik etmek amacıyla, Pg Art Gallery’nin Beyoğlu ve Maslak’ta iki mekânlı bir çağdaş sanat galerisine dönüşümünün ardından 2019 yılında başlattığı bir proje mekânıdır. Pg Basement, galerinin olağan programıyla paralel sergi açılışlarına ev sahipliği yaparak, davet edeceği genç sanatçılara ve küratörlere alan açmayı amaçlıyor.

Betina Hobeş (d. 1989): İstanbul’da çalışan ve yaşayan sanatçı 2016 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun olmuştur. Çalışmalarında hareketin özgürleşme ile olan bağından yola çıkarak figüratif bir yaklaşımla, malzeme ve beden üzerinden hareket kavramını araştırır.

Betina Hobeş - Oyunsu

29 Haziran - 17 Temmuz, 2019

Börte İpek - Canavarların Arasında Yaşıyoruz

22 Şubat - 13 Mart, 2020

Cansu Sönmez (d. 1991) ve Tuğba Çınar (d. 1989) İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyorlar. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu olan (2013, 2015) iki sanatçı da halen Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimine devam ediyor. “Sınırda”, bir sanat galerisinde gerçekleştirdikleri ilk ikili sergileri. Pg Basement, galeri programlarında yer bulamayan genç sanatçılarla birlikte yapılabilecek daha deneysel projeleri desteklemek ve teşvik etmek amacıyla, Pg Art Gallery’nin Beyoğlu ve Maslak’ta iki mekânlı bir çağdaş sanat galerisine dönüşümünün ardından 2019 yılında başlattığı bir proje mekânıdır. Pg Basement, galerinin olağan programıyla paralel sergi açılışlarına ev sahipliği yaparak, davet edeceği genç sanatçılara ve küratörlere alan açmayı amaçlıyor. Pg Basement, ilk sergilere küratoryal destek sunan proje temelli bir platformdur. “Sınırda” bu platformun ilk sergisidir.

Cansu Sönmez & Tuğba Çınar -Sınırda

Küratör: Arie Amaya-Akkermans

16 Şubat - 15 Mart, 2019

Derya Kazan - Taş Mektuplar

​5 Eylül - 25 Ekim, 2019

Kanat Akar (d. 1991) Ankara’da yaşayan ve çalışan bir görsel sanatçı. Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, Güzel Sanatlar yüksek lisans derecesini Maryland Institute College of Art Fotografik ve Elektronik Medya bölümünden 2018 yılında aldı. Kısa zaman öncesine kadar, VisArt misafir sanatçı programı kapsamında Rockville, Maryland’de bulunuyordu. Çalışmaları, BASE 2018, İstanbul’da sergilendi, ayrıca Macaristan, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki grup sergilerinde yer aldı. Pg Basement, galeri programında yer bulamayan genç sanatçılarla birlikte yapılabilecek daha deneysel projeleri desteklemek ve teşvik etmek amacıyla, Pg Art Gallery’nin 2019 yılında başlattığı, kendisinin davet edeceği genç sanatçılara ve küratörlere alan açacağı bir proje mekânıdır.

Kanat Akar - Tanıdık Mesafe

23 Mart - 20 Nisan, 2019

Leman Akpınar - Psişik Çöl

7 Kasım - 21 Aralık, 2019

Merve Kasrat (d.1994): Central Saint Martins’de Seramik Tasarım Bölümünden mezun olan Merve Kasrat hayatına ve üretimine İstanbul’da devam etmektedir.

Merve Kasrat - ​Düzenin Dışında

23 Eylül - 7 Kasım, 2020

Nergiz Yeşil - Diğer İhtimaller

27 Nisan - 20 Mayıs, 2019

Sesil Beatris Kalaycıyan -Kaybedilmiş

29 Mayıs - 22 Haziran, 2019

Ömer Faruk Yaman - Voyager

21 Mart, 2020